Duyarsız Netflix, Spotify ve Starbucks İçin Boykot Çağrısı


Dünya çapında bilinen pek çok şirket yaşananlara duyarsız kalmadı. Ancak Netflix, Spotify ve Starbucks herhangi bir taziye postu bile paylaşmadı.

 

Uluslararası markalar ülkemizde yaşanan deprem faciasına destek olmak için seferber oldu. Dünya çapında bilinen pek çok şirket yaşananlara duyarsız kalmadı. Ancak Netflix, Spotify ve Starbucks herhangi bir taziye postu bile paylaşmadı. Yaşanan bu duyarsızlığa karşın sosyal medyadan boykot çağrısı yapıldı. İşte detaylar…

 

6 Şubat 2023 tarihinden itibaren peş peşe gerçekleşen 7.6 ve 7.5 büyüklüğündeki iki deprem büyük yıkıma neden oldu. Hala arama kurtarmaları devam ederken senaryo git gide kötüleşiyor. Türkiye’nin pek çok yayın kuruluşu çalışmalarına ara verdi. Büyük markalar tüm imkânlarıyla facianın kötüleşmesini önlemek için yardımlarda bulunuyor.

 

netflix deprem boykot

 

Netflix’den Utandıran Duyarsızlık

 

Uluslararası marka ve şirketler, ülkemizde yaşanan faciaya duyarsız kalmadı. Hem manevi hem de maddi çok sayıda destek gönderildi ve gönderilmeye devam ediyor. Ancak Netflix, Spotify ve Starbucks herhangi bir taziye mesajı dahi yayınlamadı. Ülkemiz üzerinden büyük miktarlarda kazanç elde eden bu şirketlerin duyarsızlığı utandırdı.

 

Özellikle Netflix Türkiye, ancak depremin dördüncü gününde taziye mesajı yayınladı. Ülkemizde pek çok abonesi olan kuruluştan başka herhangi bir açıklama gelmedi. Yardım, destek veya bağış yapmayı gündeme getirmemeleri büyük eleştiri aldı. Sosyal medyadan Netflix, Spotify ve Sturbucks için boykot çağrısı yapıldı.

 

Uluslararası Şirketlerden Büyük Destekler

 

Uluslararası güçlü marka ve şirketlerden ülkemize çok sayıda destek yağdı. Gelen destekler arasında en büyük maddi yardımı ING Türkiye yaptı. 60 milyon Euro bağış ile yurtdışı ilk sırada yer aldı. Hemen ardından IKEA 10 milyon Euro bağış ile ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sıradaki Vodafone 1.3 milyon dolarlık bağış yaptı.

 

Uluslararası Markaların Bağış Miktarları

 

Avalanche 1 milyon dolar bağış

Deutsche Tel. 1 milyon dolar bağış

Meta 550 bin dolar bağış

Tiktok 200 bin dolar bağış

PUBG 200 bin dolar bağış

Mitsubishi El. 150 bin dolar bağış

Uber 100 bin dolar bağış

Bosh 100 bin dolar bağış

 

Uluslararası Markalardan Diğer Bağışlar

 

Petrol Ofisi 5 milyon litre akaryakıt bağışı

Huawei Baz istasyonu ve jeneratör desteği

Apple Arama ve kurtarma için bağış

Google Arama ve Kurtarma İçin Bağış

Amazon Temel İhtiyaç Malzemeleri

 

 


09.02.2023