Teşkilat Dizisinin Yıldızı Gürkan Uygun Kimdir?


Tüm Türkiye tarafından sevilen Gürkan Uygun’u biraz daha yakından tanıyalım. Gürkan Uygun kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır?

 

Gürkan Uygun şimdiye kadar pek çok projeyle adını duyurmayı başarmış bir oyuncu. Şu sıralar TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Teşkilat’taki rolü ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Tüm Türkiye tarafından sevilen Gürkan Uygun’u biraz daha yakından tanıyalım. Gürkan Uygun kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır? İşte detaylar…

 

Teşkilat dizisine 2. sezondan itibaren dâhil olan Gürkan Uygun, başarılı bir performans sergiliyor. Uygun, dizide Yıldırım Koral – Efkâr karakterini canlandırıyor. 3. sezonu ile devam eden dizi Pazar akşamları saat 20.00’de TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Tims&B Productions imzasıyla hazırlanan dizinin yapımcılığını Timur Savcı yürütüyor.

 

gürkan uygun kimdir

 

Gürkan Uygun Kimdir?

 

27 Mayıs 1974 tarihinde İzmit’te dünyaya gelen Gürkan Uygun; dizi, tiyatro ve sinema oyuncusudur. Bir döneme damgasını vuran Kurtlar Vadisi dizisindeki Memati rolüyle bilinmektedir. 1990 yılından bu yana etkin bir şekilde sanat dünyasının içerisinde yer almaktadır. 2008 yılında Şebnem Ceylan ile dünya evine girmiştir.

 

Gürkan Uygun Hangi Dizi ve Filmlerde Oynadı?

 

Gürkan Uygun’un uzun süren bir tiyatro geçmişi var. 1994 ile 2003 yılları arasında Dormen Tiyatrosu’nda çok sayıda tiyatro oyununda rol adlı. 1995 yılında Yıldız Tilbe’nin Vazgeçtim klibinde oynadı. 1997 yılında Afife Jale belgeseli ve 2003 yılında Turkcell Shubuo reklamıyla farklı işlerde yer aldı.

 

Dizi kariyeri 1994 yılında Kaygısızlar ile başladı. 1996 yılında Tatlı Kaçıklar isimli dizinin kadrosuna dâhil oldu. Dizi kariyer Bir Denet Tiyatro, Yılan Hikâyesi, 7 Numara, Deli Yürek gibi projelerle devam etti. 2002 yılında Çiçek Taksi dizisinin kadrosunda yer aldı.

 

gürkan uygun nereli

 

2003 yılında Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı Memati karakteriyle çok sevildi. Dizideki rolü 2007 yılına kadar devam etti. 2013 yılında Muhteşem Yüzyıl dizisinin kadrosuna dâhil oldu. Kaçak, Bu Şehir Arkandan Gelecek, Payitaht Abdülhamit, Uyanış Büyük Selçuklu dizileriyle devam etti.

 

Sinema Dünyası ile 1998 yılında vizyona giren Hoşçakal Yarın filmiyle adım attı. Fasulye (1999), Çarpışma (2005), Kurtlar Vadisi Irak (2006), Tamam Mıyız? (2013) filmleriyle sinema hayatına devam etti. Son dönemlerde Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmindeki rolüyle adından söz ettirdi. Sol olarak 2021 yılında Seni Bulacağım Oğlum filminde rol aldı.

 

 

 


08.01.2023