Euronews Türkçe Canlı İzle

51
tam ekran!

Euronews Türkçe

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde gelişen olayları ve haberleri tüm dünyaya farklı dillerde aktarmak amacıyla kurulan Euronews kanalı, 1993 yılından beri, pek çok dilde yayın yapıyor. Çok geniş yayın ağı sayesinde, oldukça geniş bir kitleye ulaşabilen Euronews kanalı, Türkçe dilinde yayınlarına 2010 yılında başladı. Yayına başladığı dönemde, Türkçe olarak yayın yapan uluslar arası televizyon kanallarının çoğunun kapanıyor olması nedeniyle, Euronews Türkçe, oldukça ilgi görmeyi başardı. Özellikle herkesin Türkiye pazarından çekildiği tarihlerde, çok güçlü bir şekilde pazara girmesi, izleyici tarafından takdir edildi. Euronews, tüm dünyada 350 milyona yakın izleyiciye ulaşmakta. Bu özelliği sayesinde, Euronews dünyanın en çok izleyiciye ulaşan haber kanalı olarak biliniyor. Genel merkezi Lyon'da bulunan kanal, normal şartlarda özel şirket olarak hayatına başlasa da, bir müddet sonra hissedarları sayesinde, adeta Avrupa Birliği'nin resmi haber televizyonu haline gelmiş durumda. Bu durumun resmiyeti bulunmuyor olsa da, Euronews, Avrupa Birliği fonlarından her yıl 5.000.000 Euro ödenek almaktadır. Euronews'in hissedarları arasında TRT de bulunuyor. RTR, RAI ve France Televisions firmaları ile birlikte, TRT de Euronews üzerinde hissedar konumunda. 2010 yılında, Türkiye'ye girişi ile birlikte gerçekleştirilen anlaşmada, TRT, kanalın %15.7'lik hissesini satın almıştır.

 

Euronews, tüm dünyaya ulaşan büyük bir yayın ağına sahip. Hem çok dilli hem de çok sayıda ulusal haber ajansı ile anlaşması olması sayesinde, kanal tüm dünyada yayın yapabilmekte. Kanal, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, Türkçe, Rusça, Arapça, Farsça, Ukraynaca ve Lehçe dillerinde yayınlara sahip. Her ülkeye özel bir kanal açan Euronews, yakın zamanda dil seçeneklerini daha da artırmayı hedefliyor. Kanalda içerik olarak tamamen haber odaklı programlar yer almakta. Bu programlarda diğer kanalların haber bültenlerinden çok daha farklı olarak, dış ses veya sunucu olmadan yapılan yayınlar da yer alıyor. Ulusal haber ajansları ile yaptığı anlaşmalar sayesinde, pek çok kaynaktan elde ettiği haberleri yayınlayan Euronews kanalı, Türkiye'deki haber kaynağı olarak Anadolu Ajansı'nı kullanıyor. Kanalda, genel içerikli haber bültenlerinin dışında, bilimsel gelişmeleri, sanat ve kültür haberlerini, siyaset ve basın eleştirilerini anlatan ayrı ayrı bültenler de bulunuyor.

 

 

151 ülkede yayın yapan Euronews, neredeyse tüm uydu platformları üzerinden ulaşılabilmekte. Ülkemizde yayın yapan Euronews Türkçe ise, Türksat 3A frekansında yer alıyor. Bunun dışında, Digiturk 145. kanal ve Kablo TV 65. kanalda Euronews Türkçe'yi izlemek mümkün. İnternet üzerinden yayın yapan ücretli televizyon yayınlarından Tivibu'da da yer alan Euronews Türkçe, 76. kanaldan izlenebiliyor. Kanala Avrupa'da 18 ülkede karasal yayınla ulaşmak mümkün. Euronews, tüm dünyada pek çok dilde yayın yapıyor olmasına rağmen, yayın yaptığı dil sayısını her geçen gün artırmak için çalışıyor. Temel hedef olarak, izleyicinin herhangi bir yönlendirmeye ihtiyaç duymadan, kendi dünya görüşünü oluşturabilmesi için çabaladığını söyleyen Euronews, bu nedenle diğer kanallarda olmayan, sunucusuz haber bültenleri de ekrana getiriyor.


Etiketler : euro news, canlı euronews izle, haber kanalları, canlı tv izle, hd

 

Kategori : Haber

Euronews Türkçe DİZİLERİ

Euronews Türkçe PROGRAMLARI

İLETİŞİM
  • Ünvan Euronews
  • Merkez Lyon
  • Web http://tr.euronews.com
  • E-mail [email protected]
  • Telefon +33 4 28 67 00 00
  • Adres 56. quai Rambaud, 69002 Lyon, Fransa
Haber Kanalları