CNN Türk Canlı İzle

tam ekran!

CNN Türk

Cnn Türk


CNN, haber programını ve tartışma programlarını kesintisiz olarak sunan bir kanaldır.

CNN Kanalının Kurucusu Kimdir ve Kuruluşunun Tarihçesi Nedir?

            CNN Türk Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuştur ve bu kanalın ABD' de kuruluşu 1980'li yıllara rastlar. CNN kanalının Tedd Turnet tarafından kurulmuştur. CNN logosunun açılımı ise Cable News Network‘tür. (Kablolu Haber Ağı)

            CNN kanalının kurulduğu dönemlerde ilgiyle takip edilip yükselmesinin sebebi, o dönem TV'de bulunan programların genellikle reality show, dizi, yarışma gibi içeriklere sahip olması ve CNN'in sürekli haber yapan bir program olarak diğerlerinden fark yaratmasıdır. CNN kanalının reytingleri bugün de oldukça yüksektir.

CNN Kanalının Türkiye'de Kurulmasının Tarihçesi (CNN TÜRK)

            Amerika Birleşik Devletleri merkezinde kurulan CNN kanalının Türkiye'de kurulması 1999 yılında olmuştur. İlk başlarda CNN Türk yalnızca haber programı içeriğine ağırlık verirken zamanla panel, tartışma programları gibi programlar da yapılmaya başlanmış ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından ilgiyle takip edilmiştir. CNN Türk kanalı kurulduğu ilk zamanlar olan 1999 yılından 2006 yılına kadar, çeşitli programları Türkçe alt yazılarıyla vererek yayın hayatına devam etmiştir. Daha sonra alt yazıları kaldırıp doğrudan Türkçe içerikler üreten haber ve tartışma programları yapılarak yayın hayatı sürdürülmüştür.

            CNN Türk kanalında haber programının yanı sıra yapılan tartışma programlarının geniş kitlelerce ilgiyle takip edilmesinin sebebi, bu programlarda gündeme dair yaşanan güncel olayların, konuya hakim ve farklı görüşlerde olan insanlar tarafından her açıdan derinlemesine tartışıldığı bir içerikle sunulmasıdır. Aynı zamanda bu tartışma programlarına ismi yaygın olarak bilinen siyasi kişilerin ve politikacıların konuk edilip gündeme dair ya da söz konusu gündem dışında ilgi gören başka konular hakkında bu kişilerden görüş alınması da CNN Türk kanalındaki programların birbirinden farklı çevrelerce takip edilip yüksek reytinglere ulaşılmasına etki eden unsurlardan olmuştur.

            Haber ve tartışma programlarını genel olarak geniş kitlelerce bilinen isimler tarafından sunulmaktadır. CNN Türk kanalında Afiş, 5N1K gibi programlar sunuluyor.

            Uydu kanallarından, paralı yayınlardan ve kablo yayınlarından izleyici kitlesine ulaşan CNN Türk "Tarafsız Güvenilir Haberler" sloganı ile yayın hayatına devam ediyor. 

Kategori : Haber

CNN Türk DİZİLERİ

CNN Türk PROGRAMLARI

Haber Kanalları